• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

 ژان پل سارتر

ژان پل سارتر

Jean-Paul Sartre

نقل قول روز:

"كسی كه احمق‌ها با او مخالف باشند، قابل اعتماد است."

سارتر, ژان پل; Jean-Paul Sartre - فیلسوف فرانسوی - 1905-1980 - زندگینامه

Share on facebook

يوهان گاتفريد فون هردر

 يوهان گاتفريد فون هردر
هردر; يوهان گاتفريد فون
Johann Gottfried von Herder
اديب آلمانی
تاریخ تولد - وفات: 1774-1803

یوهان گاتفرید فون هردر، فیلسوف، ادیب، مترجم و فقیه آلمانی در 25 اوت 1744 در مورونگن واقع در پروس شرقی به دنیا آمد. او یکی از مهم‌ترین و با نفوذترین متفکران دوران روشنگری بود. همچنین در کنار کریستف ویلاند، یوهان وولفگانگ فون گوته و فریدریش فون شیلر، چهار ستون دوران کلاسیک وایمار را تشکیل می‌دادند. وضعیت مالی والدین او چندان مساعد نبود، ولی آنها به تربیت و فرزندان خود اهمیت فراوان می‌دادند. هردر در مورونگن که کمتر از 2000 سکنه داشت، به مدرسۀ دولتی رفت. در 1762 به کونیگزبرگ رفت تا جراح شود. دیگر هرگز والدین، دوستان و شهر خود را ندید. در کونیگزبرگ متوجه شد که برای جراح شدن مناسب نیست و در رشتۀ الهیات دانشگاه آن شهر نام‌نویسی کرد. در ضمن به عنوان دستیار معلما ستخدام شد و به این ترتیب می توانست بدون نگرانی مالی به تحصیل خود ادامه دهد.

در 1773 با ماریا کارولینه فلاخلند ازدواج کرد. آنها صاحب هفت فرزند شدند. همسرش از او حمایت و نوشته‌هایش را ویرایش می‌کرد. پس از مرگ هردر هم به انتشار آثار او همت ورزید. آثار فلسفی هردر، تأثیر زیادی روی یوهان گاتلیب فیشته، فریدریش هگل و فریدریش شلینگ گذاشت. امروز میادین، مدارس وخیابان‌های زیادی در هامبورگ، دورتموند، لایپزیک، کلن، لورکوزن، وین، گیسن، کاسل و برلین به نام اوست.

یوهان گاتفرید فون هردر در 18 دسامبر 1803 در وایمار از دنیا رفت.

آثار: اندیشه‌هایی در بارۀ فلسفۀ تاریخ بشر، تحقیق در منشأ زبان، سرودهای عامیانه، صدای ملل در سرودها، شاه جنگل توسه، فرزند رنج، نامه‌هایی برای پیشرفت بشریت