• ما برای ارسال خبرنامه به ادرس پست الکترونیک شما نیاز داریم.
  • ما تضمین میکنیم که اطلاعات صندوق پستی شما به اشتراک گذاشته نمیشود.
  • شما میتوانید در هر زمان درخواست دریافت خبرنامه را لغو نمایید.

روز خود را با یک ایده خوب شروع کنید, خبر نامه ما با عنوان "نقل قول روز"

آدرس پست الکترونیک

  • الهام بخش
  • با انگیزه
  • لغو با یک کلیک
  • رایگان!

20 موضوع برگزیده روز:

  ناشناس

ناشناس

نقل قول روز:

"اگر شوهرت می‌گوید كه یك زندگی سگی دارد، درست می‌گوید. او با كفش كثیف وارد خانه می‌شود، جلوی شومینه دراز می‌كشد، غرغر می‌كند و غذا می‌خواهد."

ناشناس, ; - -

Share on facebook

بتینا فون آرنیم

 بتینا فون آرنیم
آرنیم; بتینا فون
Bettina von Arnim
نويسندۀ آلمانی
تاریخ تولد - وفات: 1785-1859

بتینا فون آرنیم،‌ نویسندۀ آلمانی دوران رمانتیک، با نام دوشیزگی الیزابت کاتارینا لودوویکا ماگدالنا برنتانو در 4 آوریل 1785 در فرانکفورت ماین به دنیا آمد. بتینا برنتانو هفتمین فرزند از دوازده فرزند پتر آنتون برنتانو و ماکسیمیلیانه فون لا روشه بود. خانوادۀ او که اصلیتی ایتالیایی داشت، ثروتمند بود و بعدها ثروت زیادی به بتینا به ارث رسید. در 1793 مادر خود را از دست داد و به همین دلیل تا 13 سالگی در مدرسۀ اورسولین فریتسلار به سر برد. پس از مرگ پدر در 1797 نزد مادربزرگ خود زوفی فون لا روشه در اوفن‌باخ ماین رفت.

بتینا در 1811 با آخیم فون آرنیم ازدواج کرد که در فرانکفورت با او آشنا شده و همکار ادبی برادرش کلمنس برنتانو بود.  آن دو تا مرگ ناگهانی آخیم در 1831 بیست سال با هم زندگی کردند. البته اکثر اوقات جدا از هم بودند. بتینا در برلین بود و آخیم هم به املاک خود در ویپرزدورف می‌رسید. بتینا و آرنیم صاحب هفت فرزند شدند.

فعالیت‌های ادبی و اجتماعی بتینا زمانی آغاز شد که پس مرگ همسرش شروع به انتشار آثار او کرد. در 1854 دچار یک حملۀ قلبی شد و به سختی از آن نجات پیدا کرد. ارتباط بتینا فون آرنیم با افراد بانفوذ، مشهور است. از جمله با بتهوون، روبرت شومان، لودویگ تیک،‌ برادران گریم و گوته آشنا بود. او در 1806 با مادر گوته آشنا شد و شروع به نوشتن نامه به گوته کرد. گوته ابتدا توجهی به نامه‌های پر شور او نکرد، ولی بتینا یک سال بعد اجازه یافت با او ملاقات کند. نامه‌نگاری مفصلی آغاز شد که پس مرگ گوته تحت عنوان «نامه‌نگاری گوته با یک کودک» منتشر شد. ارتباط بتینا فون آرنیم و گوته در رمان جاودانگی میلان کوندرا هم به صورت مفصل آورده شده است. همچنین برخی بر این گمان هستند که عشق ناشناس بتهوون، همان بتینا است.

بتینا فون آرنیم در 20 ژانویه 1859 در برلین از دنیا رفت.

آثار: یادداشت‌های روزانه، نامه‌نگاری گوته با یک کودک، این کتاب متعلق به پادشاه است، تاج گل بهاری کلمنس برنتانو