گوستاو فلوبر

 گوستاو فلوبر

فلوبر; گوستاو
Gustave Flaubert
نویسندۀ فرانسوی
تاریخ تولد - وفات: 1821-1880

گوستاو فلوبر، نویسندہ فرانسوی، در 12 دسامبر 1821 در روئن به دنیا آمد. فلوبر در روئن واقع در منطقۀ نرماندی بزرگ شد. پدر او پزشک بود و خانوادۀ آنها در ویلای مخصوص پزشکان بیمارستان و در کنار آن زندگی می‌کرد. بنابراین فلوبر از کودکی رنج و مرگ را تجربه و مشاهده کرد. وی دانش‌آموزی بااستعداد، اما بی‌نظم بود. ترجیح می‌داد وقت خود را جای یاد گرفتن درس‌ها به مطالعه و نوشتن سپری کند. فلوبر در تابستان 1836 در ترویل سور مر در نرماندی عاشق زنی به نام الیزا شلزینگر شد که از خودش مسن‌تر بود و سال‌های متمادی عشق دست‌نیافتنی و الهام‌بخش او برای نوشتن بود.

در 1843 تحصیلات خود را در رشتۀ حقوق که به اصرار پدر آغاز کرده بود، به دلیل حملات صرعی خود رها کرد. سپس سفرهایی انجام داد که در 1850 و 1851 به شرق و به خصوص به مصر ختم شد. پس از بازگشت، در خانۀ مادرش سکنی گزید که در این بین بیوه شده بود و با ارثی که به او رسیده بود به عنوان نویسنده به زندگی خود در نزدیکی روئن ادامه داد.

فلوبر از دوران جوانی خود در نوشتن بسیار فعال بود، اما چنان سخت‌گیر بود که سال‌ها هیچ دست‌نوشته‌ای را منتشر نکرد. مادام بوواری، اولین رمان او بود که در 1851 نوشتنش را آغاز کرد و از 1856 به عنوان پاورقی در نشریۀ روو د پاری منتشر می‌شد. انتشار رمان موجب شد که فلوبر به جرم زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی دادگاهی شود، اما فلوبر و نشریۀ مذکور به کمک سخنرانی بسیار مؤثر وکیلش تبرئه شدند. البته این دادگاه در نهایت به نفع فلوبر شد،‌ زیرا وقتی رمان در 1857 منتشر شد، به فروش بالایی دست یافت.

فلوبر یکی از بهترین نویسندگان کلاسیک به شمار می‌آید و همراه با استاندال و بالزاک، مثلث بزرگ رمان‌نویسی رئالیسم فرانسه را تشکیل می‌دهد.

گوستاو فلوبر در 8 ماه مه 1880 در کانتولو از دنیا رفت.

آثار: مادام بوواری، تربیت احساسات، سالامبو، سه قصه، کاندیدا، نوامبر، مرگ مارگریت دو بورگنی