فريدريش هبل

 فريدريش هبل

هبل; فريدريش
Friedrich Hebbel
اديب آلمانی
تاریخ تولد - وفات: 1813-1863

کریستیان فریدریش هبل، درام‌نویس و شاعر آلمانی در 18 مارس 1813 در وسلبورن به دنیا آمد. پدر او بنا بود و پس از اینکه نتوانست قرض‌های خود را بپردازد، مجبور به ترک خانۀ خود شدند. وضعیت اجتماعی خانوادۀ هبل بسیار وخیم شد. پس از مرگ پدر در 1827، پادو و سپس منشی مردی به تام مور شد و در تنگدستی به زندگی خود ادامه داد. در همین دوران 7 ساله که می‌توانست از کتابخانۀ مور استفاده کند، اولین شعرهای خود را سرود. اشعار او توجه آمالی شوپه، سردبیر مجلۀ جدید مد پاریس را به خود جلب کرد. شوپه از او حمایت مالی کرد و او را به هامبورگ برد.

در 1836 به هایدلبرگ رفت و به عنوان دانشجوی مهمان در کلاس‌ها شرکت می‌کرد. در 1839 به دلیل فقر مالی به هامبورگ بازگشت. در همین دوران الیزه لنزینگ از او مراقبت می‌کرد که در اثر مشقات سفر به سختی بیمار شده بود. در 1840 الیزه پسری برای هبل به دنیا آورد. در 1843 مبتلا به رماتیسم مفصلی شد و به علاوه کمک هزینه‌ای هم از شاه کریستیان سوم برای یک سفر دو ساله دریافت کرد. به پاریس رفت و در آنجا با هاینریش هاینه آشنا شد. در همان سال پسرش از دنیا رفت و سال بعد پسر دیگر او به دنیا آمد. الیزه اصرار به ازدواج داشت و هبل هم مخالف بود. بنابراین به سفرهای خود ادامه داد. در اتریش طرفدارانی پیدا کرد که متوجه وضعیت وخیم مالی او شدند و هبل تصمیم گرفت در همان جا بماند. در همان سال دکتری خود را گرفت که رسالۀ آن را پیشتر برای دانشگاه ارلانگن ارسال کرده بود. هبل تا زمان مرگ خود در وین ماند. در همان شهر و در 1846 با کریستینه انگهاوس ازدواج کرد که هنرپیشه بود و از او صاحب یک پسر و یک دختر شد. پس از ازدواج، مشکل مالی او از  بین رفت و دیگر می‌توانست بدون نگرانی خود را وقف نوشتن کند. در وین برای رمان مریم مجدلیه جایزۀ شیلر را دریافت کرد.

هبل به لحاظ اجتماعی و سیاسی فرد فعالی بود. در نشریات مختلفی از جمله روزنامۀ وین، آلگماینه سایتونگ و ایلوستریرته سایتونگ کار می کرد.

فریدریش هبل در 13 دسامبر 1863 در وین ازدنیا رفت.

آثار: آگنس بِرِنائر، بالادها، گنوووا، نیبلونگن، مریم مجدلیه، یولیان و شاه پتر